Ból gardła może pojawić się o każdej porze roku. Ta dolegliwość zwiastuje zwykle początek choroby, ale może być również wynikiem nadwyrężenia głosu. Ulgę w bólu przynoszą apteczne tabletki do ssania oraz różnego typu aerozole. Czy jednak wiesz, że gardło w początkowej fazie infekcji można z powodzeniem wyleczyć domowymi metodami? Przedstawiamy 3 naturalne sposoby na ból gardła, które warto znać.

Płukanki na chore gardło

płukanka z rumiankuGdy zaczyna Ci dokuczać ból gardła, możesz spróbować powstrzymać infekcję w naturalny sposób. Jedną z domowych metod leczniczych są ziołowe płukanki.

Uwaga! Wbrew powszechnej opinii płukanie gardła roztworem z solą lub sodą nie jest korzystne, ponieważ małe stężenia nie działają bakteriobójczo, a obie substancje podrażniają chore gardło.

Płukanki warto wykonywać z ziół, które działają przeciwzapalnie, łagodząco i bakteriobójczo. W leczeniu gardła szczególnie przydatny jest rumianek, szałwia oraz tymianek. Napar można wykonać z ziół w torebkach (saszetkach) lub suszonych liści. Porcję ziół (torebkę lub łyżkę suszu) trzeba zalać wrzątkiem, zaparzać przez 20 minut i pozostawić do ostygnięcia. Letnim płynem płucze się gardło 3-4 razy dziennie. Płukanki oczyszczają i nawilżają bolące gardło, przyspieszając powrót do zdrowia.

Podczas stosowania płukanek, zadbaj o systematyczność oraz świeżość naparów. Aby zahamować infekcję, najlepiej zostań w domu przez 2 dni i wypoczywaj. Wskazane jest leżenie w łóżku, picie dużych ilości wody z miodem i cytryną oraz przejście na lekką dietę.

Inhalacje na ból gardła

Binhalacje z rumianku i szałwiiolące gardło potrafi być bardzo dokuczliwe. Uczucie drapania, kłucia, suchości i trudności z przełykaniem powodują duży dyskomfort. Aby poprawić swoje samopoczucie oraz przyspieszyć proces zdrowienia, można stosować inhalacje. Zaletą inhalacji jest również dobroczynny wpływ na zatoki oraz odblokowanie nosa (jeśli męczy Cię katar).

Do wykonania inhalacji nie potrzebujesz skomplikowanych urządzeń. Wystarczy, że napełnisz miskę wrzątkiem i umieścisz w nim mieszankę odpowiednich ziół. Aby skutecznie nawilżyć wyschnięte gardło i poczuć ulgę w bólu, zaparz po łyżce rumianku i szałwii. Wykonanie inhalacji polega na okryciu głowy grubym ręcznikiem i wdychaniu pary znad miski. Uważaj jednak, by nie była ona zbyt gorąca! Opary wdychaj naprzemiennie nosem i ustami przez około 10 minut. Jeśli nie lubisz inhalacji ziołowych, wypróbuj olejki eteryczne. W bólu gardła pomoże Ci olejek eukaliptusowy, miętowy lub imbirowy.

Napoje na chrypkę i ból

herbatka na ból gardła W trakcie infekcji gardła należy dużo pić. Pamiętaj jednak, by spożywane płyny nie były gorące, zimne, gazowane lub z dodatkiem alkoholu, ponieważ wszystkie tego typu napoje powodują podrażnienia. Podczas choroby możesz pić letnie, ziołowe herbaty, wodę z cytryną i miodem, napar z imbiru czy napoje z dodatkiem soku malinowego.

Spożywanie dużych ilości wody pomaga w wypłukanie z organizmu drobnoustrojów, nawilża gardło oraz chroni je przed postępującym podrażnieniem. Warto pamiętać, że działanie osłonowe na gardło wykazuje nie tylko miód, ale także np. siemię lniane. Wystarczy łyżkę nasion zalać gorącą wodą i poczekać, aż się zaparzą, tworząc warstwę galaretki. Tak przygotowanie siemię należy jeść małymi kęsami, co pozwoli galaretce osiąść na bolącym gardle i je nawilżyć.

Podsumowanie

Ból gardła jest nieprzyjemny i każdy, kto go doświadcza, chce szybko pozbyć się tej dolegliwości. W walce z infekcją pomocne są domowe, naturalne sposoby, czyli rozmaite płukanki, inhalacje oraz herbatki i napoje. Jeśli zastosujesz je w porę, istnieje duża szansa, że szybko zwalczysz chorobę. Jeśli jednak ból gardła nie ustępuje po 3-4 dniach, a dodatkowo pojawia się wysoka gorączka lub kaszel, koniecznie udaj się do lekarza. Choroby w rodzaju anginy czy odry wymagają leczenia farmakologicznego.