Zdjęcie pantomograficzne, potocznie nazywane panoramą, ukazuje najważniejsze struktury znajdujące się w jamie ustnej i szczęce człowieka. Poprzez wykorzystanie promieniowania jonizującego aparat rentgenowski jest w stanie zobrazować budowę zębów, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych czy fragmentu podniebienia.

Korzyści ze zrobienia zdjęcia pantomograficznego?

Zdjęcie pantomograficzneDoświadczony dentysta bądź radiolog jest w stanie ze zdjęcia pantomograficznego ocenić stan elementów kostnych, zakres ubytków próchnicowych, stopień zaniku kości w chorobach przyzębia, położenie i przebieg kanałów zębowych, a także kierunek wyrzynania zębów. Prześwietlenia OPG nie należy wykonywać bez uzasadnionych wskazań z uwagi na dawkę promieniowania rentgenowskiego. Do najczęstszych przyczyn kierowania pacjentów na pantomogram należy planowanie leczenia ortodontycznego/protetycznego, diagnostyka próchnicy i chorób przyzębia, kontrola rozwoju uzębienia u dzieci czy planowane usunięcie zęba, najczęściej zatrzymanej ósemki. Szczególną rolę pełni również przy ocenie skuteczności leczenia kanałowego, bo uwidacznia wszelkie nieprawidłowości, takie jak niewypełnione kanały bądź stany zapalne. Przed przystąpieniem do badania konieczne jest pozbycie się z okolic głowy wszelkich metalowych elementów: gumek do włosów, okularów, kolczyków, spinek bądź łańcuszków.

zębyDo badania pacjent zostaje osłonięty specjalnym fartuchem ołowianym, który chroni narządy przed działaniem promieniowania. Badanie nie wymaga ze strony pacjenta żadnego wysiłku, nie trzeba też przychodzić na nie na czczo. Osoba poddawana badaniu staje nieruchomo przed aparatem, głowa zostaje unieruchomiona za pomocą statywu, a do jamy ustnej wprowadza się specjalną nakładkę separującą i stabilizującą szczękę. Szybko i profesjonalnie wykonane zdjęcie pantomograficzne Mokotów oferuje w wielu prywatnych gabinetach stomatologicznych. Zdjęcie pantomograficzne powstaje podczas kilkusekundowego skanowania pacjenta promieniowaniem jonizującym, którego rezultatem jest obraz anatomicznej budowy zębów i otaczających je struktur. Wynik można odebrać osobiście na płycie, w formie wydruku lub poprosić o przesłanie go na e-maila. Na opis zdjęcia czeka się zazwyczaj kilka dni.

Ważność badania pantomograficznego wynosi 2 lata pod warunkiem braku ingerencji dentystycznych w tym czasie. Na wykonanie pantomografu można udać się do najbliższej pracowni rtg lub wybranych gabinetów stomatologicznych z ważnym skierowaniem od lekarza. Koszt badania wynosi od 20 do 100 złotych, więc nie należy do szczególnie kosztowych procedur medycznych.