Łuszczyca to schorzenie, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnym wieku. Niestety mimo wielu badań nie został znaleziony lek, który pozwala wyleczyć chorego całkowicie. Jest jednak kilka sposobów na złagodzenie objawów, jakie towarzyszą łuszczycy.

Jakie kroki podjąć przy łuszczycy skóry głowy?

szamponNajważniejsze to udać się do dermatologa, który zdiagnozuje chorobę ? Jest wiele osób, które mylą łuszczycę z łupieżem, a jest to zupełnie co innego. Łuszczyca to zapalna choroba, która nie jest zakaźna jednak osobie, która cierpi na nią, sprawia ogromny dyskomfort. Zmiany skórne, jakie występują, powodują swędzenie i nie wyglądają korzystnie? Dlatego chorzy szukają sposobów na złagodzenie objawów. Warto stosować szampon na łuszczycę skóry głowy? Odpowiedni sprawi, że rany nie będą tak duże, a swędzenie nie będzie aż tak dokuczliwe. Leki są równie istotne, jednak należy też zadbać o to, co się je. Czy dieta może pomóc w leczeniu łuszczycy? Nie znaleziono sposobu na stu procentowe wyleczenie, jednak wiele osób potwierdza, że ma to znaczenie. To, co się spożywa, ma wpływ na częstotliwość występowania czy nasilanie się objawów. Co powinno się jeść?

szamponChorzy, u których zdiagnozowano łuszczycę, jedzą przede wszystkim dużo warzyw i owoców? Najlepsze będą między innymi: marchew, brokuły, dynia, truskawki, jagody, jarmuż czy figi. Polecane też są produkty roślinne czy ryby. Chodzi o to, aby dostarczyć organizmowi kwasy tłuszczowe Omega-3, które według badań powodują, że chory łagodniej przechodzi chorobę. Jakie produkty są bogate właśnie w ten składnik? Przede wszystkim ryby morskie, na przykład: makrele, łosoś czy tuńczyk. Szukać kwasów tłuszczowych można też w olejach lnianych i rzepakowych. To składniki, które warto spożywać, a jak z używkami? Oczywiste jest, że nigdy nie są one wskazane, ale czy wpływają w jakimś stopniu na przebieg choroby? Wykazano, że palacze, mogą być bardziej narażeni na wystąpienie łuszczycy, natomiast alkohol wpływa na to, że nasilają się zmiany skórne i przebieg choroby jest gorszy. Dlatego osoby, które starają się złagodzić objawy, powinny całkowicie wyeliminować alkohol ze swojej diety, albo pić go w śladowych ilościach.

Należy pamiętać, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że odpowiednia dieta leczy łuszczycę, jednak w wyniku wielu badań zauważono, że zwracanie uwagi na to, co się je wpływa na złagodzenie objawów, jakie towarzyszom temu schorzeniu. Jeśli istnieje sposób na zmniejszenie, chociaż w małym stopniu uczucia swędzenia czy wielkości występowania ran? Warto spróbować zmienić swoją dietę.