• Post author:
  • Post category:Zdrowie

Psychoterapia to jedna z metod psychologicznych, która ma na celu pomoc osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami. Służy ona przede wszystkim poprawie zdrowia psychicznego, rozwojowi relacji międzyludzkich, ale także uczy radzić sobie z trudnymi, życiowymi sytuacjami. Często pomaga także w zrozumieniu własnych myśli i uczuć. Warto również zaznaczyć, że psychoterapię mogą prowadzić jedynie psychiatrzy i psycholodzy.

Dla kogo jest psychoterapia?

Tak naprawdę istnieje wiele form psychoterapeutycznych, ale najbardziej popularną z nich są regularne spotkania z klientem lub grupą klientów. Wszystko zależy od tego, czy pacjent lepiej będzie pracował w terapii indywidualnej, czy grupowej. Przy psychoterapii niekiedy stosuje się leczenie farmakologiczne, ale tylko w przypadku, gdy chory napotyka pewne trudności w codziennym funkcjonowaniu. Leki są dostępne jedynie na receptę i zazwyczaj pomagają w regulacji emocji i nastroju chorego. Ludziom potrzebna jest tania psychoterapia – Mokotów to jedna z najlepszych dzielnic w Warszawie, dająca największy wybór specjalistów. Ceny psychoterapii znacząco się od siebie różnią w zależności od jej rodzaju, ponieważ istnieją: psychoterapia indywidualna, psychoterapia dla par, psychoterapia rodzinna i psychoterapia grupowa, a co najważniejsze, psychoterapię dobiera się pod pacjenta.

Psychoterapia nie jest jednak przeznaczona jedynie dla osób, które zmagają się bezpośrednio z zaburzeniami psychicznymi, bo może ona także pomagać tym, którzy szukają wsparcia. W trakcie takich spotkań pacjent uczy się wykorzystywać swój potencjał w możliwie jak najlepszy sposób. Psychoterapia może pomóc w codziennych kontaktach międzyludzkich, zwiększyć pewność siebie lub pokazać proste rozwiązanie jakiegoś problemu. Całość polega na szczerej rozmowie terapeuty z pacjentem, a psycholog może urozmaicić proces rysunkami terapeutycznymi lub pisaniem listów. Psychoterapia jest też pożądana w trakcie przeżywania przez pacjentów innych chorób, bo skutecznie zmienia nastawienie do leczenia np. jeśli chodzi o pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem. Jedno spotkanie w ramach psychoterapii trwa zazwyczaj około 45-60 minut i odbywa się raz w tygodniu, choć jest to często uzależnione od możliwości i stanu pacjenta. Nie da się z góry określić, ile może trwać cały proces leczenia, bo jest on bardzo złożony. Przyjmuje się jednak długość psychoterapii już na początku pierwszego spotkania, w tym także określa się cele i założenia współpracy. Terapie krótkoterminowe zazwyczaj dotyczą jednego konkretnego problemu, a długoterminowe obejmują szerszy aspekt.

Psychoterapia jest więc właściwie dla każdego, kto czuje, że potrzebuje pomocy. Nie jest to leczenie przeznaczone jedynie dla osób mających ciężkie problemy psychiczne, bo w czasie takich spotkań odnajdą się wszyscy, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu i zadbać o swoje zdrowie psychiczne.