Istnieją dwa główne źródła zdobywania kosmetyków do pielęgnacji włosów ? drogerie oraz salony fryzjerskie. Te drugie często sprzedają preparaty niedostępne w sieciowych sklepach. Jeśli zastanawiało Cię, dlaczego tak się dzieje, ten wpis rozwieje Twoje wątpliwości.

Tutaj dowiesz się, czym są profesjonalne kosmetyki fryzjerskie i co odróżnia je od specyfików z drogerii.

Różnice między kosmetykami do włosów

kosmetyki fryzjerskie Półki w drogeriach niemal uginają się od preparatów do pielęgnacji włosów. W każdym sklepie znajdziesz różnorodne szampony, odżywki i maski, których zadaniem jest przywrócenie pasmom ładnego wyglądu. W drogerii bez trudu kupisz także preparaty do stylizacji fryzur, czyli np. lakiery i żele. Wiadomo, że w takim miejscu nabędziesz też farby do włosów.

Ilość kosmetyków drogeryjnych jest ogromna, a mimo to w salonach fryzjerskich obecne są kolejne, niedostępne nigdzie indziej, linie specyfików do włosów. Cześć z nich można kupić tylko w studiu fryzur, z kolei inne nie są odsprzedawane konsumentom. Dlaczego?

Profesjonalne kosmetyki fryzjerskie często zawierają wyższe stężenie składników aktywnych niż produkty z drogerii. Są one też bardziej skoncentrowane, więc aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy zastosować małą ilość preparatu. W salonach korzysta się z nich, ponieważ są bardzo wydajne. Przy dużej liczbie klientów szampon z drogerii starczyłby najwyżej na kilka dni, dlatego studia fryzur stosują bardziej zaawansowane kosmetyki. Ponadto profesjonalne produkty silniej działają na włosy, zatem jeden zabieg w salonie może zupełnie odmienić ich wygląd. Używanie kosmetyków drogeryjnych nie pozwala uzyskać tak szybkich i widocznych rezultatów.

Kolejnym powodem, dla którego w drogeriach nie ma linii profesjonalnych produktów, jest małe doświadczenie klientów w pracy z włosami. Niewielu z nich wie, jak używać specjalistycznych kosmetyków, co mogłoby skończyć się np. trwałym zniszczeniem fryzury. Salony nie sprzedają dalej m.in. farb lub preparatów do rozjaśniania włosów. To specyfiki, których używanie wymaga sporej wiedzy i doświadczenia.

W studiach fryzur można za to nabyć m.in. profesjonalne odżywki do włosów. Zazwyczaj są to nieduże tubki, w których znajduje się skoncentrowany kosmetyk. Klienci mogą także kupić szereg innych preparatów, np. pianki do stylizacji włosów albo wodę morską, która nadaje fryzurze matowy wygląd i lekkie utrwalenie. To bezpieczne kosmetyki, których konsument może używać bez obaw o kondycję swoich włosów.

Czy profesjonalne kosmetyki są lepsze od tych z drogerii?

kosmetyki od fryzjeraKosmetyki, których używają profesjonalni fryzjerzy, na pewno są inne niż produkty z drogerii. Różni je omówiony już wcześniej skład. Wysoka koncentracja substancji aktywnych pozwala nie tylko zużyć mniej specyfiku, ale także uzyskać bardziej wyrazisty kolor włosów czy ich zauważalne odżywienie. Wiele spośród specjalistycznych preparatów działa silniej na pasma. Taki efekt nie oznacza jednak, że produkty profesjonalne są lepsze. Aby uzyskać dobry rezultat potrzeba nie tylko kosmetyku, ale i umiejętności, których brakuje konsumentom.

Profesjonalni fryzjerzy latami zdobywają wiedzę i doświadczenie związane z włosami. Zabiegi czy kuracje, które przeprowadzają, bywają czasami bardzo skomplikowane. Wysokiej klasy kosmetyki pomagają im w uzyskaniu pożądanego efektu, ale nie sposób nie dostrzec tu także roli ich umiejętności. Można zatem uznać, że profesjonalne kosmetyki wspierają fryzjerów w pracy.

Konsumenci nie mogliby zastąpić specjalistów w branży fryzjerskiej, dlatego tylko część preparatów z salonów jest udostępniona do dalszej sprzedaży. Bardziej zaawansowane kosmetyki w rękach klientów mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele profesjonalnych specyfików nadaje się do odsprzedaży klientom, ponieważ są bezpieczne i łatwe w użyciu.

Uwaga! Drogeryjne odżywki i maski są inne od tych kupowanych w salonach fryzjerskich. Stężenie substancji aktywnych w sklepowych kosmetykach jest mniejsze, zatem należy używać ich częściej, więcej i dłużej niż specjalistycznych preparatów, aby uzyskać porównywalny efekt. Niewątpliwą zaletą specyfików z drogerii jest ich niższa cena. Jeśli nie zależy Ci na szybkim rezultacie, zainwestuj w tańsze kosmetyki z drogerii i ciesz się pięknymi włosami po kilku miesiącach pielęgnacji w domu.

Kosmetyki fryzjerskie ? jak je kupować i używać?

jak dbać o włosyPrzed zakupem przedyskutuj z fryzjerem wybór profesjonalnych kosmetyków. Wspólnie zastanówcie się, czego potrzebujesz i jakie są Twoje umiejętności w obszarze pracy z włosami. Pamiętaj, że specjalistyczne preparaty są dość drogie, zatem nie kupuj od razu całej linii za pełną kwotę. Wypróbuj 1-2 kosmetyki i jeśli efekt będzie zadowalający, przyjdź po więcej.

Przestrzegaj także zasad dotyczących stosowania preparatu. Jeśli np. odżywka ma być stosowana maksymalnie 2 razy w tygodniu, a objętość jednorazowej aplikacji powinna być wielkości ziarna grochu, nie modyfikuj tych zaleceń. Mylne jest sądzenie, że częste używanie dużych ilości specjalistycznego kosmetyku przyniesie pozytywny rezultat.

Pamiętaj, że masz do czynienia ze skoncentrowanymi preparatami i nawet mała dawka pozytywnie wpłynie na kondycję Twoich włosów. Nie stosuj jednak odżywczej terapii codziennie. Pasma potrzebują czasu, aby wchłonąć substancje aktywne. Jeśli zbyt szybko nałożysz kolejną porcję preparatu, to nie wniknie on w strukturę włosów. Jego nadmiar trafi do odpływu wraz z szamponem, a to, zważywszy na cenę profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich, marnotrawstwo cennych składników.

Podsumowanie

Różnice między profesjonalnymi kosmetykami fryzjerskimi i produktami z drogerii są wyraźne. Warto je znać, aby dokonywać świadomych zakupów w sklepach oraz salonach fryzur. Dzięki temu można skompletować łączony zestaw kosmetyków do włosów, który nada im wspaniały wygląd.