• Post author:
  • Post category:Zdrowie

Psycholog to od wielu lat bardzo poszukiwany specjalista w każdym mieście. Coraz więcej ludzi chce zasięgnąć fachowej porady odnośnie stanu swojego zdrowia psychicznego. Chodzenie na terapię nie jest już tak stygmatyzujące jak kiedyś, a leczenie jest coraz skuteczniejsze, zarówno jeśli chodzi o samą rozmowę z terapeutą, jak i o farmakologię od psychiatry.

Psycholog i skuteczna terapia

psychologKiedy warto zasięgnąć porady eksperta? Na pewno wiele osób skarży się na zaburzenia depresyjne. Ich objawami jest obniżenie nastroju utrzymujące się od dłuższego czasu, problemy z zasypianiem, myśli samobójcze, czy apatia i niechęć do wykonywania czegokolwiek, nawet czynności, które do tej pory nas cieszyły. Zaburzenia tego typu pojawiają się często po dużych życiowych zmianach, np. kiedy pacjent dowie się o chorobie nowotworowej, czy małżonek wniósł o rozwód. Wtedy pomocy będzie polecany psycholog w Poznaniu. Terapeuta pomoże nam rozpoznać źródło problemów, jak również poradzić sobie z naszymi uczuciami. Dzięki terapii pacjent powinien wrócić do normalnego życia. Wiele osób narzeka też na zaburzenia na tle nerwicowym. Nerwica wiąże się z ciągłym napięciem, stanem poddenerwowania. Chory nie potrafi się skupić, prześladują go fobie, może mieć napady lęku. Pojawiają się tez objawy somatyczne, takie jak suchość w ustach, zawroty głowy, bóle brzucha, czy drżenie kończyn. Występują różne rodzaje nerwic np. nerwica depresyjna, lękowa, czy histeryczna.

psychologCzęsto powodem ich występowania jest niemożność spełnienia wymogów stawianych przez społeczeństwo, pracodawcę, rodzinę. Pojawia się dysonans poznawczy, rodzaj rozdwojenia, chęć zadowolenia każdego. Na szczęście dobry terapeuta szybko zdiagnozuje rodzaj nerwicy i przystąpi do leczenia pacjenta. Istnieje też wiele zaburzeń psychicznych, które niestety zaczynają występować coraz częściej i u coraz młodszych pacjentów. Są to zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia borderline, czy zaburzenia związane z nałogiem (alkoholizm, uzależnienie od hazardu, telefonu). W tym przypadku także profesjonalny terapeuta będzie w stanie pomóc chorej osobie w powrocie do zdrowia psychicznego.

Kończąc rozważania, czasem niezbędna jest pomoc fachowca, jeśli chodzi o leczenie zaburzeń osobowości. Bez względu na to czy zaburzenia pojawiły się w ostatnim czasie czy dawno temu, jakie mają podłoże i stopień nasilenia, to zawsze terapeuta będzie w stanie pomóc. Najważniejsze to przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem i chce się go pozbyć w trakcie leczenia.