Wielu dorosłych boi się wizyt u dentysty. Z reguły powodem strachu są negatywne doświadczenia związane z wizytami w gabinecie: cierpienie, nieprzyjemne odgłosy borowania czy specyficzny zapach lekarstw. Dziś wizyty u stomatologa przebiegają zupełnie inaczej niż 30 lat temu. Ta dziedzina medycyny bardzo się rozwinęła i obecnie oferuje pełną gamę zabiegów dla dorosłych oraz, nawet najmłodszych, dzieci.

Przyjazny lekarz sprawi, że Twoja pociecha polubi wizyty u dentysty i nie będzie się ich bała. Ten cel można osiągnąć pod warunkiem wyboru odpowiedniego gabinetu, stomatologa dziecięcego i przejścia procesu adaptacji.

Jak rozpoznać miejsca przyjazne dzieciom oraz przygotować malucha na pierwsze spotkanie z dentystą?

Gabinet stomatologiczny przyjazny dzieciom

gabinet przyjazny dzieckuMiejsca przyjazne dzieciom od razu rzucają się w oczy. Z reguły są dość kolorowe i wyposażone w meble przeznaczone dla najmłodszych (stoliki, krzesełka) oraz zabawki. Gabinety dentystyczne nie są tu wyjątkiem. W tych, w których mali pacjenci są częstymi gośćmi, zazwyczaj można znaleźć odpowiedni dla nich kącik w poczekalni. Dziecko przed wizytą może przejrzeć książeczki, zająć się kolorowaniem albo poukładać klocki. Zdarza się, że kącik jest ozdobiony naklejką ścienną z bohaterem jakiejś bajki albo posiada telewizor z włączonymi kreskówkami.

Wystrój gabinetu, w którym przyjmuje stomatolog dziecięcy, nie będzie przypominał barwnego wnętrza przedszkola. To gabinet lekarski, zatem musi być higienicznie czysty, łatwy w sprzątaniu i wyposażony we wszystkie niezbędne narzędzia. Niemniej istnieją sposoby na to, by przekonać malucha do otwarcia buzi i wytrwania na fotelu. Jakie? Oto lista rzeczy, którymi lekarze stomatolodzy przekonują do siebie małych pacjentów i ich rodziców:

? kolorowe wypełnienia zębów mlecznych ? w niektórych gabinetach, gdy borowania nie można uniknąć, dziecko może wybrać barwę swojej plomby. Wypełnienie może być różowe, pomarańczowe, niebieskie, srebrne a nawet złote. Przy kilku plombach maluch może zdecydować się na jeden kolor dla wszystkich zębów lub dla każdego z nich wybrać inną barwę. Tęcza w buzi? Żaden problem!

? możliwość oglądania bajek podczas zabiegu ? niektóre gabinety są wyposażone w ekrany, na których najmłodsi pacjenci oglądają programy dopasowane do swojego wieku. Część dorosłych także chętnie korzysta z tej możliwości, aby nie skupiać się na trwającym w danej chwili leczeniu własnego zęba.

? smakowe żele przeciwbólowe i aromatyzowane maseczki do sedacji (gaz rozweselający) ? lekarstwa i przyrządy używane w gabinetach coraz częściej miewają formy przyjazne dzieciom. Małym pacjentom w przetrwaniu zabiegów pomagają np. specyfiki dentystyczne o smaku owoców oraz pachnące pomarańczami maseczki.

? leczenie próchnicy bez bólu ? próchnica w mleczakach zagraża kondycji zębów stałych i bezwzględnie wymaga interwencji stomatologa. Gabinety przyjazne dzieciom oferują bezbolesne leczenie ubytków u małych pacjentów np. dzięki ozonowaniu lub stosowaniu żelu rozpuszczającego zmianę próchniczą.

? nagrody dla dzielnych pacjentów ? większość gabinetów przyjaznym dzieciom oferuje im nagrody na zakończenie wizyty. Popularnością cieszą się szczególnie upominki w formie odznak, naklejek, balonów i dyplomów z napisem ?Dzielny pacjent?.

Pierwsza wizyta u stomatologa

To, jak maluch zachowa się podczas pierwszej wizyty u dentysty, zależy w dużej mierze od nastawienia jego rodziców. Jeśli boisz się stomatologa i straszysz nim swoją pociechę, gdy nie chce myć zębów, problem gotowy. Maluch jeszcze przed pierwszym spotkaniem z dentystą będzie zestresowany i zniechęcony. Postaraj się nigdy nie wzbudzać w dziecku lęku przed lekarzami ? to niewychowawcze i szkodliwe.

Przygotuj dziecko na wizytę u stomatologa. Pokaż mu tematyczną książeczkę lub włącz edukacyjną bajkę. Dobrze, by pierwsze spotkanie odbyło się, gdy dziecko ma od 2 do 3 lat. Kontrole dentystyczne u maluchów odbywają się co 4-5 miesięcy, ponieważ mleczaki są mniej odporne na próchnicę niż zęby stałe. Nie zaniedbuj tych wizyt i zawsze podchodź do nich, jak do czegoś zupełnie normalnego. Dzięki temu Twoja pociecha szybko przywyknie do spotkań ze stomatologiem.

zęby u dzieciPodczas pierwszej wizyty dołóż starań, aby dziecko nie przeraziło się gabinetu i stomatologa w fartuchu. Wybierz przychodnię polecaną przez innych rodziców oraz lekarza, który ma dużo cierpliwości do małych pacjentów. Na początku maluch powinien tylko poznać dentystę, obejrzeć gabinet i usiąść w fotelu. Może także popatrzeć na mamę, u której lekarz dokona przeglądu uzębienia. Ważne jest, by pierwsza wizyta potrwała maksymalnie 15-20 minut i nie wiązała się np. z borowaniem zęba u dziecka. Na zabiegi i leczenie (o ile będą potrzebne) przyjdzie czas na kolejnym spotkaniu.

Podsumowanie

Wizyta adaptacyjna w gabinecie może pozytywnie nastawić dziecko do spotkań z dentystą i sprawić, że je polubi. Przyjazny dzieciom gabinet dentystyczny to miejsce, w którym Twój maluch będzie czuł się komfortowo oraz bezpiecznie. To ważne, bo nadal wielu dorosłych Polaków boi się stomatologa. Postaraj się, by Twoje dziecko nie czuło lęku przed dentystą. To sprawi, że będzie szczęśliwsze i na pewno dużo zdrowsze.