W nałóg można łatwo wpaść, jednak trudniej jest się go pozbyć. Często jest to dłuższy proces ? na początku pije się kieliszek wina do kolacji w weekendu, potem do każdego posiłku, codziennie, aż w końcu pije się stale, niezależnie od pory dnia. Traci się pracę, znajomości, rodzinę, a także zdrowie.

Jak można się z tego wyleczyć?

alkoholik Jedynie profesjonalne leczenie jest w stanie sprawić, że nałóg zostanie całkowicie pokonany. Warto zatem wiedzieć, jak zacząć leczenie i jak ono przebiega, tak by wiedzieć na co się nastawić. Pierwszy krok wydaje się prosty, jednak w rzeczywistości jest najtrudniejszy ? to przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem, z którym nie potrafimy sobie poradzić i potrzebujemy wsparcia. To punkt zwrotny w całym procesie ? osoba, która w swoim mniemaniu uważa, że nie ma problemu z piciem nie rozpocznie leczenia dobrowolnie. Następnie trzeba się zastanowić, jaka pomoc jest niezbędna. W przypadku osób o bardzo wyniszczonym alkoholizmie, będących w uzależnieniu od wielu lat, niezbędna będzie hospitalizacja. Na początku nastąpi odtrucie alkoholowe, potem będzie nawadnianie i wzmacnianie organizmu. Osoba, której organizm nie funkcjonuje nie będzie mogła skupić się na terapii. Takie odtrucie oferują na pewno popularne prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu.

uzależnienie od alkoholuKolejnym krokiem jest terapia psychologiczna. Psycholog lub psychoterapeuta będzie rozmawiał z alkoholikiem, tak by dojść do przyczyny jego problemów, co pomoże w przygotowaniu planu leczenia. Regularne spotkania z terapeutą mogą być ,,wzmacniane? przez terapię grupową. Na niej zwykle każdy opowiada swoją historię, która potem jest omawiana. Ważne jest też wsparcie grupy i zrozumienie, że nie jest się jedyną osobą uzależnioną. Na początku sesje są częstsze, w zamkniętych ośrodkach odbywają się nawet codziennie. Potem można spotykać się coraz rzadziej, aż nałóg zostanie pokonany. Ciekawą opcją są sesje podtrzymujące, czyli spotkania z terapeutą odbywające się co jakiś czas, bądź też uczęszczanie na sesje AA. Dzięki nim uzależniony w chwili kryzysu może skorzystać szybko ze wsparcia. Często w terapię włączane są też bliskie osoby alkoholika, głównie partnerzy życiowi.

Podsumowując, wychodzenie z nałogu alkoholowego nie jest łatwe, proste, ani przyjemne. Wymaga wiele siły psychicznej, determinacji, jak również motywacji do działania. Przydaje się także wsparcie bliskich, czy jasno określony cel np. uratowanie związku. W walce z nałogiem pomogą profesjonalni terapeuci, którzy wiedzą co, jest najważniejsze w leczeniu pacjenta.