Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów wypełnienia stomatologicznego, okazują się być materiały, które powszechnie nazywane są kompozytami. Materiały takie, były początkowo chemoutwardzalne, jednak stopniowo były one zastępowane tymi światłoutwardzalnymi. Materiały takie jak kompozyty stomatologiczne, należą do tych o zdecydowanie największym poziomie trwałości.

Wypełnienie zęba

wypełnienie zęba W stomatologii, wykorzystywanych jest obecnie wiele różnych rodzajów opisywanych kompozytów. Szczególną popularnością cieszą się obecnie te nanohybrydowe. To właśnie dzięki nim, proces tworzenia wypełnienia zęba okazuje się być najbardziej ułatwiony. Dodatkowo wykorzystywanie wspomnianych materiałów stomatologicznych przekłada się na możliwość uzyskania zdecydowanie najlepszego efektu stomatologicznego. Co więcej, widoczna jest także w ich przypadku zdecydowanie największa trwałość wypełnienia, pośród wszystkich innych materiałów stosowanych do takich właśnie zadań. W obecnym czasie, jeżeli chodzi o najlepsze kompozyty stomatologiczne, wyróżniają się one przede wszystkim charakterystyczną dla nich mieszanką kruszywa wraz z substancjami o właściwościach wiążących. Dzięki temu właśnie, już po krótkim okresie światłoutwardzania utworzonego wypełnienia, wykazuje się on trwałością niedostępną dla stosowanych wcześniej substancji wypełniających.

Zabieg stomatologicznyDzięki temu, w praktyce udało się również znacznie wydłużyć okres trwałości wypełnienia, która obecnie może nawet przekraczać okres 2 lat. Wypełnienia kompozytowe, są również decydowanie bardziej odporne na powstawanie na ich powierzchni nieestetycznych przebarwień, oraz zdecydowanie łatwiej dopasować je można do koloru zęba, tym samym uzyskany efekt może prezentować się zdecydowanie bardziej estetycznie. Wypełnienia kompozytowe obecnie, wykorzystywane są powszechnie w prywatnych gabinetach stomatologicznych, gdzie są wybierane najczęściej przez pacjentów. Ich wykorzystywanie zalecane jest również ze względu na możliwość znacznego skrócenia procesu leczenia zęba. W obecnym czasie, widoczna jest stale rosnąca popularność tak zwanych wypełnień typu kompozytowego. Te, wyróżniają się przede wszystkim zdecydowanie bardziej zwiększonym poziomem trwałości.

Dzięki temu właśnie, po zdecydowaniu się na tego rodzaju wypełnienie, zazwyczaj nie jest konieczna ich wymiana przez okres krótszy niż dwa lata. Wypełnienia tworzone z kompozytu, okazują się być również znacznie odporniejsze na wykruszanie, jak również na powstawanie przebarwień od napojów, czy też pewnych posiłków.