Problemy izolacyjne, jakie przynosi lockdown, a także całkowite przeniesienie rzeczywistości do przestrzeni wirtualnej to kwestie, które negatywnie odbijają się na dzieciach i młodzieży szkolnej. Cierpią na tym przede wszystkim relacje rówieśnicze, a także rozwój społeczny najmłodszych. Z pomocą przychodzą specjaliści dziedziny psychologii, których celem jest sprawić, by zdolności adaptacyjne uczniów poprawiły się. Podpowiadają oni także rodzicom w kwestii właściwej organizacji czasu dzieciom, a także doradzają, jaką drogę postępowania przyjąć w przypadku pojawienia się problemów.

Kiedy psychoterapia dzieci staje się konieczna?

Terapia dziecka wygląda nieco inaczej niż w przypadku dorosłych pacjentów. Przede wszystkim dotyczy ona nie tylko najmłodszegoDziecko i pluszowy miś pacjenta, ale także jego rodziców lub opiekunów, którzy zobowiązani są prowadzić aktywny dialog z terapeutą. Sesje mogą odbywać się zarówno w formie indywidualnej – z samym dzieckiem lub grupowej – w towarzystwie opiekunów. Każdorazowo jednak wymagana jest konsultacja z osobami dorosłymi. Najważniejszymi cechami, jakimi wyróżnia się psychoterapia dzieci są: dostosowanie metody pracy do etapu rozwoju dziecka, stała współpraca z rodzicami lub opiekunami oraz włączenie zabawy do zajęć. Ta forma terapii polecana jest zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko znalazło się w nietypowych i trudnych okolicznościach życiowych, takich, jak np. choroba, wypadek, rozwód rodziców, śmierć w rodzinie lub izolacja spowodowana pandemią.

Dłonie dorosłego i dzieckaNajtrudniejszym zadaniem, przed jakim staje specjalista jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, którego pozbawiły go trudne okoliczności. Powodem, dla którego rodzice powinni zgłosić się do dziecięcego psychologa lub psychoterapeuty powinna być jakakolwiek niepokojąca zmiana w zachowaniu dziecka. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności, które mogłyby towarzyszyć tej zmianie. Należy zachować szczególną czujność zwłaszcza wtedy, kiedy młody człowiek staje się agresywny, przygnębiony, a także, gdy miewa problemy ze snem lub jedzeniem. O ewentualnej terapii musimy z kolei rozmawiać z dzieckiem ostrożnie. Chodzi o to, by możliwie jak najlepiej wytłumaczyć mu, po co jest spotkanie z terapeutą i w jaki sposób może mu pomóc. Terapię powinna poprzedzić profesjonalna konsultacja. Można ją odbyć zarówno w poradni publicznej, jak i w gabinecie prywatnym.

Dokonując wyboru właściwego specjalisty, warto przede wszystkim poradzić się zaufanych osób oraz przejrzeć opinie dotyczące lokalnych poradni i psychologów dostępne na portalach i forach internetowych. Terapia ma za zadanie pokonać trudności w funkcjonowaniu dziecka, a także pomóc rodzicom lepiej je zrozumieć. Dzięki temu można w krótkim czasie wypracować skuteczne metody radzenia sobie z codziennymi kłopotami. Pozwala to również zapewnić dziecku adekwatny do wieku rozwój społeczny i zapobiec pogłębianiu się problemów natury psychicznej w dorosłości.