Organizm noworodka, a także kilkumiesięcznego niemowlaka nie jest jeszcze na tyle wykształcony, by radzić sobie z dolegliwościami, jakimi są, chociażby ataki kolki. Układ pokarmowy maluszka jest wrażliwy na każde zmiany posiłków, nadmiar złapanego powietrza, a także regularność spożywania jedzenia.

Eliminacja kolki u dzieci

co na kolkę dla noworodkaNa wczesnym etapie życia dziecka, rodzice powinni przywiązywać szczególną uwagę do właściwego karmienia dziecka ? zarówno podając mu mleko modyfikowane, jak i karmiąc piersią. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia kolki. Niewątpliwie dieta matki powinna być bogata w wartości odżywcze, pozytywnie wpływające na organizm dziecka. Odradza się zatem spożywanie potraw ciężkostrawnych, a niektóre dzieci mogą być również wyczulone na krowie mleko. Warto przez cały czas karmienia dziecka zapisywać spożywane posiłki, aby móc je w razie potrzeby wykreślać z diety, by sprawdzić, jaki mają one wpływ na samopoczucie dziecka. Nie bez znaczenia jest również pozycja, w jakiej karmi się dziecko. Podając maleństwu mleko matki, warto się rozluźnić, usiąść wygodnie i nie przerywać karmienia bez powodu, gdyż może to wywołać płacz, a ten podczas karmienia może prowadzić do pojawienia się ataku kolki.

co na kolkę dla noworodkaKarmione piersią dziecko, najlepiej by znajdowało się w pozycji niemalże pionowej, by znacznie łatwiej mu się ssało, bez konieczności połykania powietrza. Rodzice, którzy karmią swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, powinni korzystać ze smoczków i butelek antykolkowych, które mają odpowiednio wyprofilowany kształt, który chroni przed dostaniem się nadmiaru powietrza do organizmu dziecka. Aby obniżyć ryzyko wystąpienia kolki, warto wybierać mieszanki pokarmów, które nie zawierają zbyt dużo laktozy. Stosowanie się do tych zasad może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataku kolki, jednak wciąż należy być przygotowanym na skurcze jelit. Warto zapoznać się z metodami uśmierzenia bólu, by wiedzieć, co na przewlekłą kolkę dla noworodka stosować, jeżeli zwyczajne uspokajanie dziecka czy masowanie brzuszka nie pomaga. Bóle w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka występują nawet u 40 procent dzieci.

O ile płacz i złe samopoczucie maluszka może martwić rodziców, tak należy mieć na uwadze, że najlepszym lekarstwem na ból jest czas. Po upływie kilkudziesięciu minut lub czasami kilku godzin ból powinien ustąpić. Może to nastąpić szybciej, jeżeli rodzice spróbują wykorzystać zalecane przez pediatrów metody na złagodzenie objawów. Nie zawsze mogą one przynieść rezultaty, gdyż każde dziecko ma inne potrzeby.