Cena, jakość, czy marka kosmetyku zawsze miała i zawsze będzie mieć znaczenie. Każda kobieta chce kupić szminkę czy krem dobrej jakości, a najlepiej do tego niedrogo. Jednak coraz częściej przy wyborze kosmetyków stawiamy nie tylko na samo działanie, czy koszty, ale także na aspekty etyczne, gospodarcze, czy ekologiczne. Na rynku pojawiają się kosmetyki naturalne i bio, kosmetyki wegańskie, nie testowane na zwierzętach, czy dużo produktów polskich marek.

Kosmetyki idealne dla wegan

kosmetyki wegańskie Jak się odnaleźć w gąszczu kosmetyków? Czy każdy kosmetyk wegański jest naturalny i odwrotnie? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Kosmetyki naturalne to kosmetyki, które w 95% składają się w substancji naturalnych, takich jak masła, oleje, wyciągi roślinne. Dopuszczone jest stosowanie konserwantów, czy substancji zapachowych, ale w ograniczonej ilości i tylko wybranych rodzajów. Wiele kosmetyków posiada certyfikaty np. EcoCert, które są gwarantem tego, że produkt jest w pełni naturalny. Na składzie takich kosmetyków można często znaleźć też informacje które składniki pochodzą z ekologicznych upraw. Kosmetyki wegańskie to kosmetyki, które nie zawierają w sobie produktów odzwierzęcych. Może to być śluz ślimaka, jedwab, lanolina, czy proteiny mleczne. Taki kosmetyk może być naturalny, ale nie musi. Kosmetyki wegańskie mogą zawierać parabeny czy silikony. Z drugiej strony nie każdy kosmetyk naturalny jest wegański właśnie przez to że mogą one zawierać naturalne składniki pochodzenia zwierzęcego np. wspomniany śluz ślimaka, bardzo skuteczny w walce ze zmarszczkami. Osobna kategoria to produkty testowane na zwierzętach.

kosmetyki wegańskie Zarówno kosmetyki konwencjonalne, jak i naturalne mogą być testowane, choć te drugie bardzo rzadko, są zatem bezpieczniejsze. Kosmetyki wegańskie ze sklepu online, tak jak kosmetyki naturalne czy nie testowane na zwierzętach można kupić bez problemu. Warto zaznaczyć, że tego typu kosmetyki to w dużej mierze produkty polskie. Jest wiele dobrych, polecanych polskich marek, zarówno tych które uzyskały już renomę, jak i małych manufaktur kosmetycznych, które dopiero zaczynają w biznesie. Stawiają one na produkty naturalne, często wegańskie i pod żadnym pozorem nie testowane na zwierzętach.

Wiele firm oferuje nawet produkty w opakowaniach szklanych lub plastikowych i tekturowych nadających się w pełni do recyklingu. Dzięki temu całość jest przyjazna dla środowiska. Zatem wybierając tego typu kosmetyki nie tylko wybieramy to co dobre dla naszej skóry i dla środowiska, ale także wspieramy polską gospodarkę i lokalne firmy.