Len to pospolita roślina rosnąca w naszym kraju. Ma ładne kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym, jest raczej niewielka, ale tkwi w niej wielka siła. Len może być wykorzystywany na różne sposoby i każda część rośliny nadaje się do zagospodarowania. Z nasion lnu tłoczy się prozdrowotny olej, dobry do spożycia, jak również jako składnik kosmetyków.

Lniane tkaniny ? jedyne w swoim rodzaju

koszule męskie Z niektórych części robi się płyty paździerzowe, wykorzystywane w budownictwie. To także roślina ozdobna i lecznicza. Najczęściej jednak len kojarzony jest z tkaniną, którą produkuje się z części środkowej łodygi. Specjalnie obrabiane tworzą przędzę, z której tkany jest materiał. Jakie ma on właściwości? Na pewno jest naturalny, w końcu pozyskiwany jest z roślin. Jednak jest bezpieczniejszy niż np. bawełna, bo w jego hodowli stosuje się mniej pestycydów. Len tworzony jest także w Polsce, zatem kupując go wspiera się rodzimą gospodarkę. Nie jest to tkanina tania, jednak jest niezwykle wytrzymała. Nie będzie się rozciągać, rozdzierać, czy odbarwiać. Dzięki temu idealnie nadaje się do produkcji odzieży. Letnie męskie koszule z lnu są bardzo popularne, podobnie jak lniana odzież damska. Koszula czy spodnie z lnu nie zmienią swojego kształtu, nie będą miały ,,zadziorków? czy wystających nitek, kolor nie powinien blaknąć wystawiony na działanie promieni UV.

kolorowe koszule Lniane ubrania świetnie sprawdzają się w okresie letnim, ponieważ jest to tkanina oddychająca. Skóra się pod nimi nie poci, nie grzeje, a wręcz przeciwnie ? gładka struktura lnu działa jak chłodzący kompres. W związku z tym lniana sukienka czy koszula są najlepszą opcją podczas upałów. Len to też tkanina hipoalergiczna. Rzadko wywołuje alergie i podrażnienia, dzięki czemu można z niej szyć ubranka dla dzieci, czy też poszewki i prześcieradła. warto jednak wspomnieć nieco o wadach tego materiału. Bardzo łatwo się on gniecie. Co prawda prasowanie go nie sprawia problemu, jednak gniecenie się ubrań nie jest rzeczą estetyczną. Druga rzecz to wysoka cena. Ubrania z lnu są droższe niż te bawełniane, w związku z czym nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Podsumowując, lniane tkaniny są jedyne w swoim rodzaju. Delikatne, przewiewne, wygodne w noszeniu. Nie wywołują alergii, są bezpieczne dla najmłodszych, a do tego wyjątkowo trwałe. Z pewnością warto inwestować w lniane ubrania, bo będą one przez nas noszone przez wiele lat i zawsze będą prezentowały się atrakcyjnie, nawet po wielu praniach i prasowaniach. Ubrania z lnu kupuje się głównie w internecie, rzadziej w sieciówkach.