Aby zapewnić wygodę i odpowiedni komfort osobie chorej, konieczne może okazać się stosowanie medycznego wyrobu, jakim jest łóżko ortopedyczne. Podział na poszczególne segmenty, niezależne od siebie, podpierające różne odcinki kręgosłupa oraz nóg odciąża stawy, a specjalny materac zapobiega powstawaniu odleżyn.

Dla kogo łóżko ortopedyczne?

łóżko ortopedyczneJego zastosowanie jest szczególnie zalecane osobom z przewlekłymi chorobami, które dużo czasu spędzają w pozycji leżącej, po zabiegach oraz z poważnym urazem. Łóżko rehabilitacyjne może być wykonane zarówno z metalu, jak i drewna. Pierwszy z nich polecany jeszcze szczególnie osobom z przewlekłymi chorobami ze względu na bardzo dużą wytrzymałość, która jest bardzo ważna przy tak długiej eksploatacji. Główny podział łóżek rehabilitacyjnych obejmuje łóżka o konstrukcji ramowej oraz kolumnowej. Te pierwsze umożliwiają regulację położenia mechaniczną, jak i elektryczną. Mechaniczna regulacja położenia jest znacznie tańsza zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Wymaga ona jednak większego nakładu pracy ze strony opiekuna oraz ciężej utrzymać łóżko w czystości, zmienić pościel, czy pomocy choremu w umyciu się, czy przebraniu. Łóżka o konstrukcji kolumnowej są wyłącznie łóżkami medycznymi sterowanymi elektrycznie. Są one znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości i łatwo dostosować je do aparatury pomiarowej.

łóżko ortopedyczneSterowane elektrycznie łóżko ortopedyczne z pilotem jest rozwiązaniem nieco droższym od mechanicznego, jednak charakteryzuje się dużo większą funkcjonalnością. Jest ono bardzo wygodne zarówno dla osoby chorej, jak i opiekuna. Pacjent samodzielnie może ustawić wygodną dla siebie pozycję łóżka, bez konieczności wzywania pomocy opiekuna. Elektroniczne sterownie łóżkiem pozwala na sprawną i bezwysiłkową zmianę ułożenia poszczególnych segmentów łóżka, a także ich nachylenia i wysokości samego łóżka. Zakres sterowania łózka zależny jest od jego modelu i firmy, jednak większość z nich umożliwia zmianę położenia takich segmentów jak oparcie pleców oraz segment podudzia. Takie rozwiązanie przede wszystkim odciąża kręgosłup chorego, a opiekunowi znacząco ułatwia mycie, czy przebieranie chorego, a także wymianę pościeli. Wybierając łóżko ortopedyczne, warto zadbać o komfort zarówno osoby chorej, jak i jego opiekuna.

Elektroniczna regulacja łóżek medycznych jest obecnie coraz częściej stosowana właśnie z tych powodów. Zwiększa samodzielność osoby chorej, pozwala na własnoręczne dostosowanie łóżka do potrzeb, bez pomocy osoby trzeciej. Jest to także rozwiązanie, zdejmujące z opiekuna konieczność podejmowania wysiłku podczas ręcznego dostosowywania parametrów łóżka.