Z wiekiem nasza sprawność maleje, pojawiają się choroby wieku starczego, ma się też mniej energii i chęci do działania. Niektóre osoby starsze nadal sobie dobrze radzą i są w pełni samodzielnie. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Część seniorów wymaga wsparcia, pomocy, w większym lub mniejszym zakresie.

Co wtedy, jak im pomóc?

pomoc seniorom Rodzina może podjąć się opieki na własny rachunek, może też zatrudnić profesjonalną opiekunkę. Na czym polega całodobowa opieka osób starszych w Warszawie z zamieszkaniem? Czy różni się od tej godzinowej, poza czasem trwania? Na co zwracać uwagę przy wyborze opiekunki? Opieka całodobowa, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się zarówno w dzień, jak i w nocy. W tym wypadku osoba opiekująca się seniorem jest stale dostępna i może mu pomagać w każdej chwili. Opieka a zamieszkaniem jest rozwiązaniem dla seniorów, którzy praktycznie nie wstają z łóżka, jeżdżą na wózku, chodza o balkoniku, czy też potrzebują codziennie kilku zastrzyków lub inhalacji. W tym przypadku opiekunka zajmuje się i chorym i jego domem/mieszkaniem, zabiera na wizyty lekarskie, czy choćby na spacer. Z kolei opiekunki przychodzące na godzinę zwykle zajmują się cięższymi pracami domowymi np. zrobieniem jedzenia na cały dzień lub też transportem do placówek medycznych.

starsze osoby Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest chory i jak dogadana zostanie umowa. Warto zastanowić się także nad tym jak wybrać dobrą opiekunkę. Jeśli zależy nam tylko na osobie, która dotrzyma seniorowi towarzystwa i ugotuje mu obiad to można wybrać nawet osoby mniej doświadczone, się sprawdzą. Z kolei jeśli seniorowi trzeba podawać leki w zastrzykach, dbać o to by nie miał odleżyn, czy wykonywać inne pielęgnacyjne czynności to warto zatrudnić opiekunkę z wykształceniem pielęgniarskim lub mającą, chociaż odpowiednie przeszkolenie. W takiej pracy liczy się empatia, spokój, cierpliwość, bo chory często narzeka, marudzi, jest niemiły. Dobra opiekunka powinna znaleźć wspólny język ze swoim podopiecznym, tak by się dobrze dogadywali, a ich ,,współpraca? dobrze się układała. To wszystko przełoży się na właściwą jakośc opieki. Seniorzy, którzy nie potrafią się sobą zająć powinni zdecydować się na zatrudnienie odpowiedniej osoby do pomocy.

Fachowa opiekunka poda im leki, posprząta w mieszkaniu, czy zabierze do szpitala w razie potrzeby. Do wyboru są różne opcje opieki, od dochodzącej na godziny, po tą całodobową z zamieszkaniem razem z seniorem. Dzięki temu każda osoba starsza może uzyskać potrzebne, kompleksowe oraz profesjonalne wsparcie.