• Post author:
  • Post category:medycyna

Większość zmian zwyrodnieniowych dotyczących stawów kolanowych czy biodrowych dotyczy osób starszych. Coraz częściej jednak tego rodzaju schorzenia spotykają osoby młodsze, które bardzo intensywnie uprawiają sport. W niektórych przypadkach kontuzje kolana czy biodra doprowadzają do zwyrodnień, które wymagają stosowania endoprotez ? w miejsce stawu zostają wstawione elementy go zastępujące, wykonane najczęściej ze stali lub tytanu.

Rehabilitacja po operacji

rehabilitacja po endoproteziePo tym zabiegu pacjent powinien przejść długą rehabilitację, której program jest dostosowany między innymi do możliwości leczącej się osoby. Plan tego rodzaju kuracji tworzony jest przez kilku specjalistów. Fizjoterapeuta ustala elementy programu rehabilitacji na podstawie oceny funkcjonalnej, podczas którego wykonywane są badania, do których wykorzystuje się także nowoczesną aparaturę pomiarową. Bardzo często należy zasięgnąć również opinii lekarza specjalisty ortopedii, jeśli konieczność ta jest podyktowana stanem narządu ruchu pacjenta. Najbardziej istotna jest opinia doktora rehabilitacji medycznej, który nadaje programowi kuracji ostateczny kształt i zatwierdza sugestie pozostałych lekarzy. Skuteczna specjalistyczna rehabilitacja po endoprotezie ma na celu odzyskanie przez pacjenta siły fizycznej, a także poprawę ogólnej wydolności.

rehabilitacja po endoprotezieRekonwalescent powinien mieć mocne mięśnie, dzięki czemu będzie skutecznie ochroniony przed upadkami zarówno w trakcie realizacji programu, jak i po jego zakończeniu. Ważne jest zmniejszenie osłabienia i wzmocnienie siły ? dotyczy to nie tylko mięśni kręgosłupa, ale także obu kończyn dolnych. Celem programu specjalistycznej rehabilitacji po endoprotezie jest również zmniejszenie bólu bioder, kolan oraz kręgosłupa. Niezwykle istotna w kuracji jest profilaktyka przeciwzakrzepowa, która zapobiega występowaniu zatorów w naczyniach krwionośnych, co przyczynia się do ogólnej poprawy krążenia. Program rehabilitacji po endoprotezie jest ustalany przez lekarza rehabilitacji medycznej, który posługuje się opiniami zarówno specjalisty ortopedii, jak i fizjoterapeuty. Plan, ustalony indywidualnie dla każdego pacjenta, ma za zadanie poprawić siłę mięśni osoby z endoprotezą, a także zmniejszyć ból kręgosłupa, kolan czy bioder.

Po zakończonej specjalistycznej rehabilitacji po endoprotezie rekonwalescent powinien odzyskać siłę fizyczną i mieć zwiększoną wydolność, a także być ochroniony przed ewentualnymi skutkami upadków. Istotna jest również profilaktyka, która ma zapobiec wystąpieniu zakrzepów i przyczynić się do poprawienia krążenia pacjenta.