Problemy z włosami często bagatelizujemy. To błąd, bo ich kondycja ma wpływ nie tylko na urodę i własną samoocenę, ale też może wynikać z ogólnoustrojowych problemów zdrowotnych, np. zbyt słabego krążenia. Pomocą w rozpoznaniu problemu i jego wyeliminowaniu służy trycholog. W swoim gabinecie ma możliwość przeprowadzenia specjalistycznych badań trychologicznych, m.in. trichoskopii.

Trichoskopia czyli badanie włosa

trichoskopiaNa czym polega? Wypadające włosy, łysienie, świąd skóry głowy ? to tylko niektóre problemy, które może pomóc wyeliminować trycholog. Doskonale zna on budowę owłosionej skóry, ale też strukturę włosa. Dysponuje ponadto szerokim wachlarzem badań i metod diagnostycznych. Najpopularniejsza wśród nich jest dokładna trichoskopia. Jest to metoda bezinwazyjna, bezbolesna i pozwalająca na otrzymanie natychmiastowej analizy. Polega na cyfrowym badaniu włosów przy pomocy dermatoskopu z oprogramowaniem komputerowym i wideodermatoskopem, cyfrowym aparatem fotograficznym. Dzięki urządzeniu trycholog ma możliwość obejrzeć włos w bardzo dużym powiększeniu (nawet 70-krotnym). Na tej podstawie ocenia kondycję włosa, ujścia mieszków włosowych i otaczającej go skóry. Trichoskopia nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań.

trichoskopiaWłosy przed badaniem mogą być pielęgnowane w ten sam sposób, jak wykonywane jest to na co dzień. Nie trzeba na ich powierzchnię nakładać żadnego żelu czy preparatu. Zaletą tej metody diagnostycznej jest możliwość archiwizowania obrazu. To sprawia, że można śledzić postępy leczenia oraz oceniać jego efekt (zdjęcia wykonuje się przed podjęciem terapii, w jej trakcie oraz po zakończeniu). Dzięki dokładnej trichoskopii możliwe jest zdiagnozowanie wszystkich typów łysienia, np. łysienia andogenowego. Metoda ta ujawnia również stany zapalne skóry, choćby liszaj płaski i liszaj rumieniowaty krążkowy (DLE). Wykonuje się je praktycznie na każdej wizycie u trychologa, również w trakcie leczenia, bo pozwala na ocenę jego skuteczności. Może być wykonywane kilkakrotnie, bo w żaden sposób nie wpływ na organizm. Nie ma tu żadnego szkodliwego promieniowania. Lekarzowi pierwszego kontaktu, czasem nawet dermatologowi, trudno czasem postawić prawidłową diagnozę, jeśli zgłasza się do niego pacjent z problemem owłosionej skóry głowy.

Ze schorzeniami zlokalizowanymi w tym właśnie miejscu najlepiej radzi sobie trycholog. Potrafi je prawidłowo rozpoznać i leczyć. Do dyspozycji ma także specjalistyczne metody diagnostyczne. Korzysta m.in. z trichoskopii, a narzędzie do jego wykonania znajduje się niemal w każdym gabinecie.