Tatuaże są niezwykle różnie przyjmowane w społeczeństwie. Podczas gdy nasi krajanie przez bardzo długi czas dyskryminowali posiadaczy naskórnych wzorów (kojarzono ich bardzo często ze światkiem przestępczym), to w innych narodowościach uchodziły za powód do dumy, a nawet za obowiązkowy element. Dzisiaj są sztuką, a przede wszystkim: są modne. Coraz częściej decydują się na nie młode kobiety. Przyjrzyjmy się więc drodze, jaką przeszły.

Ślady historii spisane na skórze

Ciężko jest oszacować jak bardzo zakorzeniony jest tatuaż w kulturze człowieka. Historia ma dość sprzeczne dane dotyczące jego początków. Wiadome jest, że tatuaż znany był już w starożytnym Egipcie. Według odnalezionych płaskorzeźb i malowideł już w 2000 r. p.n.e. znane były tatuaże. Gdyby ktoś miał co do tego jeszcze jakieś wątpliwości, mumie które zachowały się z tego okresu, również noszą ślady tatuowania. Decydowali się na nie zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Najczęściej wybierano do tego celu takie części ciała jak ramiona, uda i okolice pępka. Egipcjanie na swojej skórze pozostawiali przede wszystkim imiona lub symbole patronujących im bogów, lub ilustracje ważnych dla nic sytuacji.

Funkcję ochronną rysunki na skórze pełniły również wśród Indian Ameryki Południowej i Północnej, Europy i Azji oraz plemion Oceanii. Polinezyjczycy uważali, że tatuaż jest bardzo istotnym elementem w ich życiu. Każdemu z wzorów przypisana była inna ochronna formuła, bóstwo, a nawet demon. Tatuaże otrzymywali najczęściej wojownicy, a miało to miejsce podczas rytuału ?oddania? pod opiekę ducha.

Tatuaże wśród Greków i Rzymian nie należały już do tak chwalebnych: znamiona otrzymywali przede wszystkim przestępcy, nierządnice oraz niewolnicy. Również Chrześcijanie i Buddyści decydowali się na ?ochronę? poprzez wzór na skórze. W czasie wojen Krzyżowych motywy religijne były niezwykle popularne wśród walczących, natomiast tzw. ?niewidzialne? tatuaże mnichów są w użyciu do dnia dzisiejszego. Na pewien czas tatuaże zostały zepchnięte do podziemi. Od początku lat 90 (głównie dzięki gwiazdom telewizji) tatuaże wróciły do łask.

Tatuaż niczym biżuteria

Przyjęcie atramentowych rysunków spotkało się z tak wielkim entuzjazmem, że zaczęły decydować się na nie nie tylko osoby, które (jak do tej pory) tatuowały się ze względu na znaczenie symboli, ale również wielbiciele danych osób lub zespołów. Tatuaże stały się popularne, modne. Zmieniła się również technika tatuowania: zaprzestano prymitywnego ?wbijania? naturalnych barwników w rany na ciele, powstała pierwsza maszynka wyposażona w igłę, oraz szeroka paleta barw tuszu. Tatuaż przestał być kojarzony z osobami ?drugiej kategorii? lub tzw. marginesem społecznym. Stał się sztuką, która (wraz z piercingiem) nosi nazwę body artu.Dostępna jest ogromna ilość motywów, powstają również coraz to nowsze wzory. Każdy tatuażysta charakteryzuje się innym podejściem i ?kreską? tatuażu. Rysunek na ciele zaczął być w pewien sposób postrzegany, jako ozdoba, element upiększający ciało.

Do takich założeń najczęściej dochodzą kobiety, które decydują się na swój pierwszy lub kolejny tatuaż. Nie ma konkretnej reguły określającej to, jaki tatuaż dla dziewczyny będzie najodpowiedniejszy. Kobiece tatuaże są tak samo odmienne jak ich właścicielki: często dopasowany jest do jej stylu.Rysunek może być zarówno delikatny, wykonany w dyskretnym miejscu, niedostrzegalnym na pierwszy rzut oka, lub wręcz przeciwnie: charakteryzować się masywnością formy, mnogością detali i nasyceniem koloru.

Obecnie panujące trendy tatuażowe zakładają proste i delikatne projekty tatuaży. Mają one nawet swoją nazwę: tiny tattoo dla kobiet to nic innego jak małe, finezyjne i (ze względu na umiejscowienie) ledwo dostrzegalne tatuaże. Decydują się na nie zwłaszcza młode osoby, toteż są to tatuaże dziewczęce i bardzo spersonalizowane, wręcz intymne. Tatuowane są najczęściej nadgarstki, płatki uszu, kark i szyja, kręgosłup (dla bardziej odważnych), obojczyki, stopy czy też wewnętrzna część ramienia.

Podsumowanie

Kobiety wybierają przede wszystkim motyw florystyczny np. róże, bluszcz, ostrokrzew czy lotos; zwierzęcy np. lubiane lub posiadane zwierzę, wszelkiego rodzaju sentencje ważne dla posiadaczki oraz tatuaże nawiązujące do tematyki astralnej: snów, symboliki czy wszechświata.