Czystek to zioło o dobroczynnym działaniu. Jego użycie może być wskazane dla każdego, jednak nie do wszystkich dotarła informacja o jego istnieniu. Postanowiliśmy to zmienić i przedstawić walory owej rośliny, aby mogło je docenić większe grono osób.

Wszystek to czystek

herbatka na ból gardłaCzystek to roślinka, która występuje aż w pięćdziesięciu rodzajach. Do najsłynniejszych należą między innymi czystek szary (zwany również siwym), kreteński oraz szałwiolistny. Najczęściej występuje w miejscach ciepłych, suchych i skalistych, dlatego tak łatwo jest go spotkać na terenie Azji Zachodniej, Wysp Kanaryjskich oraz Morza Śródziemnego. Niektóre z odmian, np. czystka ladanowego i purpurowego możemy odnaleźć w Europie południowo- zachodniej. W Polsce czystek nie występuje naturalnie, dostępny jest jedynie, jako roślina uprawna.

Wielu ceni go za jego korzystny wpływ na organizm, mimo to, dla sporej ilości osób jest on florą mało znaną. My uważamy, że warto zapoznać się bliżej z jego specyfikacją. Otóż nasz niepozorny czystek jest niezłym ziółkiem! W swoim składzie posiada silne przeciwutleniacze, tzw. polifenole w ilości większej niż wino. Czystek dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym jest w stanie zneutralizować wolne rodniki (które mogą się przyczynić do powstawania nowotworów), a także powstrzymuje rozwój stanów zapalnych i infekcji.

Wywar z czystka wzmacnia oraz dodaje energii. Pozytywnie wpływa również na naczynia krwionośne, broniąc organizm przed działaniem złego cholesterolu oraz zmian miażdżycowych. Nie można również zapominać o tym, iż picie naparów z czystka łagodzi objawy alergii oraz wspiera układ odpornościowy w walce z grzybami i bakteriami. Odpowiednio przygotowany potrafi wyleczyć boreliozę (chorobę przenoszoną w ślinie kleszczy) oraz złagodzić bóle reumatyczne. Z jego działania ucieszą się również osoby dbające o skórę: jest świetnym lekarstwem na bakteryjne schorzenia skórne. Jednak jak prawidłowo przygotować wywar z czystka, aby jego działanie było jak najbardziej wydajne?

Czysta relacja

Czystek jest najbardziej znany w postaci herbaty. Podpowiemy więc, gdzie można kupić herbatę z czystka, na co zwracać uwagę wybierając najlepszy rodzaj, oraz jaki jest najlepszy sposób na zaparzenie naszej herbaty. Czystek najczęściej sprzedawany jest jako susz. Jest dostępny w aptekach, sklepach internetowych oraz stacjonarnie. W czasie kupna należy zwracać szczególną uwagę na to, aby nasz susz miał oznaczenie roślin ciętych nie zaś mielonych. Do suszu mielonego często dodawane są rożnego rodzaju domieszki, które nie wnoszą niczego do ?diety czystkowej?. Cena naszych herbat również jest uzależniona od tego, na jakiej formie nam zależy.

Wiadomo, że ze względu na owe domieszki, czystek herbata w saszetkach jest sporo tańsza niż czystek liść herbata. Na rynku istnieje również wersja herbaty identyfikująca się jako czystek bio. Z reguły jest tak, że czystek eko nie różni się niczym od tradycyjnego zioła: posiadają one te same cechy i sposób działania.

Herbatę z czystka należy przygotowywać zalewając sitko z suszem gorącą wodą. Filiżankę należy przykryć i zaparzać około 10 minut. Do herbaty możemy dodać niewielką ilość świeżego soku z cytryny lub miodu. Mówi się, że oprócz wymienionych walorów prozdrowotnych, czystek to świetny napój dla cukrzyków oraz osób zmagających się z problemami trawiennymi (czystek poprawia metabolizm, nie działa jednak jako środek odchudzający).

Podsumowanie

Powstały także tabletki, posiadające w swoim składzie ekstrakt z czystka. Jego stężenie w tej niewielkiej pastylce jest dużo większe niż w filiżance herbaty. Ich przyjmowanie jest niebywale wygodne w użytkowaniu, często ich kompozycja wzbogacona jest o dodatkowe witaminy co jest cechą, która zazwyczaj przeważa szalę nad herbatą. Należy jednak wspomnieć, że cena kapsułek jest wyższa.