Konopie są coraz częściej wykorzystywane w rozmaitych branżach i nie są już kojarzone jedynie jako narkotyk. Mają one szereg korzystnych właściwości, które wpływają na działanie mózgu, wygląd skóry, czy pracę całego organizmu. Przydają się w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, a nawet budowlanym.

W jakich produktach znajdują się konopie?

Wszystko zależy od tego jakiej części rośliny będzie się używać i czy będzie miała ona postać suszu, olejki, czy włókna. Na pewno najbardziej rozpowszechnione są olejki cbd. Mają one działanie łagodzące ból, przeciwzapalne, a także zmniejszają stany lękowe. Olejki podawane są chorym z epilepsją, ponieważ zmniejszają one częstotliwość ataków, jak również są one łagodniejsze. Taki olejek nie ma działania psychoaktywnego, a jedynie prozdrowotne. Konopie można jednak podawać także osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane, choroby serca, czy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Również w przemyśle kosmetycznym można znaleźć produkty konopne. Sprawdzają się w preparatach nawilżających (kremy do rąk, balsamy), czy kremach i maściach dla osób dotkniętych łuszczycą lub trądzikiem. Olejek konopny (nie cbd!) natłuszcza i nawilża skórę, zapobiega odparowywaniu wody z naskórka, działa przeciwbakteryjnie, a także reguluje wydzielanie sebum. Olejek konopny jest uznawany za olej suchy (czyli schnący), niekomodogenny oraz zbliżony strukturą do ludzkiego sebum, dlatego sprawdza się także przy cerach wrażliwych i alergicznych.

Konopie są roślinami jadalnymi, zatem piecze się z nich ciasteczka, dodaje do czekolady, czy tłoczy się olej. Konopie są bardzo odżywcze i zdrowe, a w zależności od upodobania możemy dodawać do jedzenia różną ich ilość. Małe porcje będą niewyczuwalne, a jednak korzystnie przełożą się na nasze zdrowie. Także konopne sznurki, liny czy ubrania można kupić w wielu sklepach. Włókna konopne są jednocześnie lekkie i przyjemne w dotyku, a jednocześnie wytrzymałe, więc nie trzeba się obawiać o to, że szybko się zniszczą. Nowością wśród produktów konopnych są na pewno materiały budowlane. Jest to beton konopny oraz materiały ociepleniowe. Są stosunkowo drogie, ale ekologiczne.

Jak widać nawet na rynku polskim można zakupić wiele produktów konopnych różnego typu. Trzeba pamiętać, że są różne odmiany konopi, które mają odmienne zastosowania. Jedne będą lepiej nadawały się na olejki, a inne do budownictwa. Najważniejsze to jednak pamiętać o tym, że konopie to nie tylko narkotyki (substancje psychoaktywne), ale także lekarstwa na wiele przypadłości i tworzywa o unikalnych właściwościach.