Trudno zliczyć wynalazki i technologie, które sprawiły, że dzisiaj ludzie są coraz trafniej diagnozowani, a od kilkudziesięciu lat mogą cieszyć się nie tylko dłuższym życiem, ale też lepszym zdrowiem i większym komfortem funkcjonowania na co dzień. Dzięki rozwojowi technologii każdy w domu może sam sobie zmierzyć ciśnienie, sprawdzić temperaturę, wykonać badanie ekg, czy sprawdzić poziom glukozy we krwi.

Choroby serca stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie

tabletkiZdiagnozowane zbyt późno, zmniejszają szansę na przeżycie wśród pacjentów. Tak ważne więc jest by aby w razie pojawienia się jakikolwiek zmian, działać. Technologia wyszła nam naprzeciw, więc dajmy sobie pomóc ? niezawodny aparat ekg pozwoli na monitorowanie pracy serca w spoczynku jak i podczas snu. Badanie to jest bezbolesne, bezpieczne a do tego nieinwazyjne ? daje obraz tego jak pracuje mięsień sercowy pacjenta. W trakcie jego trwania sprawdza się elektryczną czynność mięśnia sercowego za pomocą elektrod, które umieszcza się na kończynach, jak również i na klatce piersiowej. To właśnie one gromadzą informacje na temat pracy tego narządu i przesyłają je do aparatu EKG. Zebrane dane zapisywane są na taśmie papieru do EKG, a sam wynik określany jest mianem elektrokardiogramu.

maszyna do ekgNajczęściej przeprowadza się EKG spoczynkowe, a więc pacjent przyjmuje pozycję leżącą lub EKG wysiłkowe, gdzie pacjent badany jest w trakcie wykonywania aktywności. Wykonując EKG spoczynkowe u dziecka, wykryć można wszelkie odchylenia od normy, związane z pracą serca, z wystąpieniem jego chorób czy wad. Daje możliwość rozpoznania arytmii serca, przeciążenia komór serca czy niedotlenienia. W trakcie samego badania wykorzystuje się specjalne elektrody flizelinowe, które znacząco ułatwiają umieszczenie elektrod na ciele i uzyskanie jak najbardziej wiarygodnego wyniku. Wyniki interpretuje oczywiście lekarz. Czasami ten poleca wykonać takie 24h badanie w domu za pomocą przenośnego domowego ekg ? gdzie monitorowana jest akacja serca w każdej sytuacji. Dziś takie badanie EKG, można przeprowadzić również w karetce, czy przychodni, dzięki temu, że jest to bardzo powszechne urządzenie.

Rozwój technologii napędził i wydłużył czas trwania naszego życia. Coraz więcej osób zaczyna o siebie dbać. Dlatego ważne jest, aby chodzić do lekarza i diagnozować swoje choroby. EKG robi się nawet zdrowym osobom w ramach profilaktyki. Aparaty EKG są w stanie wychwycić nieprawidłowości serca już na początku wielu chorób, dlatego nie bagatelizujmy ukuć serca czy też bóli.