Współcześnie coraz więcej mówi się o dokonywaniu świadomych decyzji zakupowych. Przykładem tej tendencji może być unikanie żywności i kosmetyków, które zwierają masę konserwantów czy sztucznych dodatków. Wiele z nich źle wpływa na zdrowie i urodę, ponieważ działają wysuszająco, drażniąco i wywołują objawy alergii. Zrezygnowanie z zakupów mocno przetworzonej żywności nie jest trudne. Więcej kłopotów nastręcza znalezienie zdrowych, bezpiecznych kosmetyków.

Wiele produktów do pielęgnacji ciała zawiera różne składniki, których powinno się unikać. Część z nich zatyka pory skóry, inne obciążają włosy, jeszcze inne niszczą warstwę lipidową skóry. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo jednak, czy dany preparat je zawiera. W takich sytuacjach pomocna jest umiejętność czytania ze zrozumieniem INCI. Co kryje się pod tym skrótem i dlaczego jest on tak ważny w dobie świadomych zakupów?

Czym dokładnie jest INCI?

skład kosmetykówRozszerzenie skrótu INCI to International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli w tłumaczeniu na język polski ? Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. Skrót INCI oznacza zatem skład kosmetyków.

Schemat INCI służy do porządkowania nazw komponentów, z których produkowane są kosmetyki. Zgodnie z dyrektywną Unii Europejskiej wszystkie opakowania kosmetyków muszą zawierać listę składników użytych do wytworzenia danego preparatu. W przypadku, gdy opakowanie kosmetyku jest za małe, producent jest zobowiązany dołączyć do niego stosowną ulotkę.

Kolejność składników w INCI nie jest przypadkowa. Prawo nakazuje, by komponenty wymieniane były w kolejności od największego do najmniejszego udziału w kosmetyku. Tej zasadzie nie podlegają składniki, których stężenie w produkcie jest mniejsze niż 1%. Te komponenty znajdują się na samym końcu listy, a ich kolejność jest przypadkowa lub alfabetyczna.

Systematyzacji w INCI podlegają także języki, w których zapisuje się nazwy poszczególnych składników. Ogólnie przyjęto, że komponenty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego podawane są po łacinie, a związków chemicznych w języku angielskim.

Zalety i wady systemu INCI

naturalne kosmetyki są bezpieczneUjednolicenie i usystematyzowanie nomenklatury sprawia, że każdy konsument ma możliwość samodzielnego zapoznania się ze składem wybranego kosmetyku. Dzięki temu może sprawdzić, czy dany produkt nie zawiera groźnych dla niego alergenów, niezdrowych silikonów i parabenów lub substancji niezgodnych z jego światopoglądem, np. protein mleka w przypadku wegan.

Przestudiowanie składu kosmetyku pomaga także w ocenie jego realnej wartości. Jeśli rozważasz zakup kosmetyku, zawierającego ważny dla Ciebie składnik, to warto sprawdzić, na której pozycji w INCI został on umieszczony. Im dalej na liście go znajdziesz, tym jego koncentracja w preparacie jest mniejsza, a skuteczność prawdopodobnie słabsza. Skład kosmetyków w INCI pomaga w dokonywaniu bezpiecznych i świadomych zakupów, dlatego zawsze warto czytać etykiety i ulotki.

Idea INCI jest słuszna, ale system nie jest wolny od wad. Wiele głosów przemawia za tym, by uporządkować kolejność składników, których ilość w kosmetyku nie przekracza 1%. Czytając etykietę w tej chwili nie masz pewności, ile dokładnie składników zastosowano w procesie produkcji wybranego specyfiku. Dobrze byłoby, gdyby skład dawał pełną wiedzę o stężeniach wszystkich użytych w produkcji komponentów.

naturalne kosmetykiInnym aspektem, na który zwraca się uwagę, jest potrzeba oznaczenia wszystkich substancji zapachowych. System INCI wymaga, by wskazać w składzie istnienie ?zapachu? i doprecyzować jego nazwę w przypadku 26 substancji, których stężenie przekracza normy. Nie jest wymagane wskazywanie nazw aromatów z listy, jeśli ich udział w kosmetyku jest niski. Producenci nie są także zobowiązani do wymieniania nazw substancji zapachowych spoza tej grupy. Brak pełnej informacji sprawia trudności szczególnie alergikom, którzy nie umieją z całą pewnością stwierdzić, jaki zapach ich uczula.

Mimo pewnych niedociągnięć system INCI stanowi dla konsumentów nieocenione źródło informacji. Dzięki niemu możliwe jest zweryfikowanie składu wybranego kosmetyku i zakupienie tylko tego produktu, który uznasz za odpowiedni.

Gorąco zachęcamy do czytania składów i etykiet. Ich rozszyfrowanie nie jest trudne, ponieważ bez problemu można znaleźć w Internecie bazy nazw substancji kosmetycznych. Odrobina samozaparcia wystarczy, żeby zacząć kupować idealne dla siebie kosmetyki, naprawdę warto!