Posiadają swoich zwolenników i przeciwników. Tak jak piegi są oznaką młodzieńczego uroku, tak bardzo pożądanego przez wiele kobiet, tak pozostałe zmiany skórne nie wywołują wśród nich takiego entuzjazmu. Jaki jest powód powstawania przebarwień na naszej skórze i jak skutecznie się przed nimi bronić?

Niechciany ?kamuflaż?

Przebarwienia to nic innego, jak nadmierne nagromadzenie barwnika skóry (melaniny) w jednym miejscu. Przyczyny ich występowania mogą być różne. Najczęściej ujawniają się podczas zmian hormonalnych (np. spowodowanych przyjmowaniem leków lub ciążą/menopauzą), zmian skórnych, lub po prostu są dziedziczone genetycznie. Wśród rodzajów przebarwień wyróżnia się między innymi piegi, plamy soczewicowate i wątrobowe, czy ostudę.

Walkę z przebarwieniami najlepiej rozpocząć po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Niewykluczone jest, że w naszym przypadku najbardziej skuteczne sposoby na przebarwienia są możliwe do wykonania jedynie w gabinecie dermatologa lub kosmetologa. Specjalista może zaproponować nam zabieg laserowy. Zależnie od nasilenia przebarwień wykonywany jest on kilkukrotnie w odstępach paru tygodni.

Światło lasera podgrzewając komórki barwnikowe niszczy je, nie naruszając przy tym zdrowych partii skóry. Wypróbować możemy również krioterapię polegającą na potraktowaniu przebarwionych miejsc skórnych minusową temperaturą (-7Co). Po zabiegu musimy otoczyć naszą skórę specjalną troską, oraz unikać kontaktu ze słońcem przez kilka dni. O wiele mniej inwazyjną formą niwelowania przebarwień jest peeling na przebarwienia skóry. Możemy wybrać zabieg opierający się na mikrodermabrazji- ścierający naskórek masaż skóry przy użyciu głowic diamentowych, lub tzw. peeling Cosmelan z użyciem środka depigmentacyjnego.

Wszystko da się naprawić

W przypadku, gdy nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na tak zaawansowane środki, dobrym wyjściem jest zastosowanie peelingu w domu. Na rynku istnieje wiele produktów, które pomogą nam nie tylko wygładzić skórę. Ale również rozjaśnić i zatrzymać przebarwienia. Zdecydowana większość z nich zawiera w swoim składzie kwas migdałowy, kojowy, salicylowy, a także witaminy A, C i E. Skóra poddana peelingowi, złuszcza się pod wpływem zawartych w nim składników, nie jest więc wskazane poddawanie jej działaniu promieni UV. Ale co na przebarwienia twarzy mamy wybrać w przypadku, gdy nasza skóra jest zbyt wrażliwa na działanie peelinów? Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest dobranie odpowiedniego dla swojej skóry regenerum na przebarwienia.

Jego działanie nie jest tak silne jak w przypadku pozostałych zabiegów, wymaga również regularnego i długiego stosowania, jednak efekty przynoszą widoczne efekty: redukuje przebarwienia i blizny, nie zatyka porów, a skóra staje się odświeżona. Niektóre ze składników, jakie posiada krem na przebarwienia spełniają również inne potrzeby skóry: działają odmładzająco, liftingująco i antybakteryjnie.

Regulują także rogowacenie naskórka i spłycają zmarszczki, przez co mogą być stosowane również przez panie w średnim wieku. Wiele kremów ujednolica koloryt skóry, oraz daje możliwość zastosowania go, jako bazy pod makijaż. Większość z powyższych metod jest na tyle bezbolesna (zależnie od progu bólu pacjenta), że nie wymaga użycia znieczulenia. Jednak każdy producent zastrzega sobie, iż zabiegi nie są przeznaczone przede wszystkim dla kobiet karmiących oraz w ciąży, a także posiadających otwarte zmiany skórne.

Podsumowanie

Wszystkie wyżej wymienione metody są w stanie zatrzymać lub zahamować rozprzestrzenianie się przebarwień, a nawet całkowicie zahamować ich powstawanie. Niektóre z nich cechują wysokie koszty użycia, jednak ich cena przedkłada się na jakość i skuteczność działania.