• Post author:
  • Post category:Dziecko

Noworodki i niemowlaki przesypiają nawet kilkanaście godzin na dobę ? o ile są zdrowe i nic im nie dolega. Z czasem dziecko śpi tyle godzin ile dorosły? czyli mniej więcej osiem godzin na dobę, w ciągu nocy. Jedna nie każde dziecko dobrze śpi.

Jaka powinna być piżamka dla dziecka?

dziecięca piżamaSą maluchy które łatwo się wybudzają, trzeba je kołysać przez długi czas, zanim zasną czy też ich sen jest przerywany, więc na nowo trzeba je usypiać. Czy można temu zaradzić? Oczywiście! Często problemy ze snem u dziecka wcale nie są spowodowane chorobami czy innymi nieprawidłowościami, ale po prostu źle przygotowanym miejscem spania. Co zatem zrobić by maluch dobrze przespał noc? Na pewno ważna jest odpowiednia piżamka. Noworodki i niemowlaki zwykle śpią w kaftanikach, pajacykach czy podobnych piżamkach. To jednoczęściowe wdzianka zakrywające całe dziecko z wyjątkiem twarzy. Do wyboru są modele cieńsze i grubsze, dopasowane do różnych pór roku. Dzięki wygodnym rozpięciom nie trzeba rozbierać dziecka by zmienić mu w nocy pieluszkę. Inne ubranko by się nie sprawdziło, bo dziecko się w nicy przewraca i by się bluzka czy spodenki podwijały lub spuszczały, przez co maluchowi byłoby zimno. Starsze dzieci mogą już mieć dwuczęściowe piżamki.

dziecięca piżamkaDoskonała będzie dziecięca piżama Masza i Niedźwiedź z bohaterami ze znanej kreskówki. Maluchy nie zawsze chętnie przebierają się w piżamkę i chodzą do łóżeczka. A tak pora snu będzie się im dobrze kojarzyła. Sama piżamka to oczywiście nie wszystko. Również pościel powinna być przyjemna w dotyku. Miękka bawełna czy bambus nada się na prześcieradła, poszewki na poduszki i na kołderki. Na kocyki poleca się polar typu minky. Pościel powinna być przewiewna i sprawiać, że dziecko się nie przegrzeje w związku z tym niezalecane są komplety z tkanin syntetycznych. Warto zaznaczyć, że małe dzieci przykrywa się lekko kołderką/kocykiem i nie daje się im poduszki by nie deformować kości czaszki, które jeszcze się nie zrosły. Dopiero starszaki mogą spać na poduszce i przykrywać się ,,dorosłą? kołderką. Same wiedzą kiedy jest im ciepło lub zimno i wiedzą, co wtedy muszą zrobić by zapewnić sobie komfort cieplny. Niemowlęta tak nie zrobią ? rodzic sam musi dbać o ich komfort.

Zdecydowanie dobra piżamka i pościel zachęcą dziecko do udania się do łóżeczka i wspomogą zasypianie. Warto też wybrać odpowiednio miękki materac piankowy, wygodne łóżeczko, czy też kupić kosmetyki z działający, uspokajająco olejkiem lawendowym, który zrelaksuje dziecko przed snem. Wystarczy trochę płynu do kąpieli lub kremik do ciała.