Wydaje się, że, aby zdrowo jeść, trzeba się napracować. Wszelkie “fit” style życia kojarzą się bowiem z liczeniem kalorii, ważeniem składników i stosowaniem nieznanych przypraw albo trudnych technik gastronomicznych. Można gotować w ten sposób, oczywiście, ale czy warto? Uwierz, że przyrządzanie pełnowartościowych obiadów może wyglądać zupełnie inaczej!

Aby przekonać Cię o tym, że kuchnia fit jest łatwa i dostępna dla wszystkich, prezentujemy w tym artykule praktyczne przepisy na zdrowe obiady. Zapraszamy!

NIE dla polepszaczy smaku

polepszacze smakuAby jadać zdrowe obiady, trzeba zdrowo gotować. To oczywiste. Wiele osób zapomina jednak, że kuchnia fit wymaga stosowania określonych składników oraz unikania używania innych. Zakazanymi dodatkami w zdrowym gotowaniu są wszelkie polepszacze smaku, z kostkami rosołowymi i mieszankami przepraw z glutaminianem sodu na czele. Jeśli masz w swoich zapasach takie artykuły, wyrzuć je. Są niezdrowe, wysoko przetworzone, zawierają mnóstwo soli i konserwantów. Nie warto zatem ich kupować czy posiadać, a tym bardziej ? jeść. Wspaniały smak zdrowych obiadów możesz uzyskać w inny, naturalny sposób: to jedno z przykazań kuchni fit.

bulion na kostki Wskazówka. Możesz wykonać własne kostki rosołowe. Ugotuj bulion warzywny lub drobiowy. Jarzyny rozdrobnij i połącz z odrobiną płynu, aby uzyskać papkę, którą należy przełożyć do pojemników na lód i zamrozić. Tak przygotowane kostki są zdrowe i smaczne, więc możesz używać ich bez obaw podczas gotowania pełnowartościowych posiłków.

 

NIE dla dosładzanych artykułów

dosładzanie żywności Zapewne w trakcie przyrządzania obiadów, korzystasz z jogurtów, ketchupu czy wędlin. Czy jednak wiesz, że te produkty są często sztucznie dosładzane? Większość osób lubi słodki smak, zatem producenci żywności chętnie wzbogacają swoje wyroby o białe kryształki lub syropy. Jeśli Twój ulubiony jogurt lub szynka zawierają cukier, nie kupuj ich więcej. Nadmiar tego składnika powoduje tycie, próchnicę, może być przyczyną cukrzycy, problemów z cerą, a nawet wywoływać niepłodność. Choć wydaje Ci się, że jadasz zdrowe produkty, wcale nie musi tak być. Zacznij czytać składy i kupować tylko te artykuły, które nie są sztucznie dosładzane.

niesłodzony nabiał Wskazówka. Do gotowania i przyrządzania sałatek, wybieraj naturalne jogurty bezcukrowe. Przygotowanie własnego sosu pomidorowego, który wykorzystasz do obiadu i kanapek, także nie jest trudne. Wykonasz go na bazie świeżych pomidorów, cebuli, czosnku, octu winnego i przypraw.

 

NIE dla gotowych obiadów

obiad na wynosSałatka owocowa ze stacji benzynowej NIE jest zdrowym obiadem. Podobnie jak surówka w barze albo pełnoziarnista kanapka z obwoźnego wózka. O gotowych daniach, typu paczkowana zapiekanka ziemniaczana, puszkowane obiady czy potrawy w słoikach, nie trzeba nawet wspominać. Nawet, jeśli ?gotowiec? wydaje Ci się zdrowy, nie musi tak być. Pamiętaj, że taki wyrób może zawierać ogromne ilości soli, konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku, a ponadto nie wiesz do końca, ze składników jakiej jakości został wykonany. To wszystko sprawia, że lepiej unikać częstego jadania obiadów w przypadkowych miejscach, typu stacja benzynowa czy wózek obwoźnego sprzedawcy. Dla zdrowia będzie też lepiej, jeśli zrezygnujesz z kupowania gotowych dań do podgrzania w piekarniku lub kuchence mikrofalowej.

zdrowa sałataWskazówka. Jeśli naprawdę brakuje Ci czasu na gotowanie, postaw na szybkie w przygotowaniu sałatki z dodatkiem grillowanej piersi kurczaka, jaj na twardo, wędzonych ryb, serów, nasion i pestek. Takie danie Cię nasyci oraz dostarczy wiele cennych składników odżywczych. Możesz także w wolnej chwili ugotować garnek zdrowej zupy lub potrawki i zamrozić kilka porcji dania. Takie domowe mrożonki są dużo zdrowsze niż szybki obiad typu fast food albo góra kanapek z białego pieczywa.

Podsumowanie

Zasady gotowania zdrowych obiadów są proste. Przede wszystkim należy unikać wszelkich gotowców, polepszaczy smaku i dosładzanych produktów. Czuwanie nad składem dania oraz przyrządzanie posiłków w domu to pierwsze kroki do lepszego samopoczucia oraz poprawy zdrowia.